Міжнаро́дний ко́нкурс знавці́в украї́нської мо́ви і́мені Петра́ Я́цика — конкурс, який має на меті утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу.

Ми знаємо, що Міжнародний конкурс знавців української мови носить ім'я Петра Яцика. Хто ця людина?/Files/images/yacik2.jpg

Петро Яцик (7 липня 1921 — 8 листопада 2001) — канадський підприємець українського походження, відомий меценат і філантроп. Зробив великий вклад у фінансування українознавства на Заході. Петро Яцик є одним із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського університету (США),Енциклопедії українознавства, Центру досліджень історії України ім. П. Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітньої фундації ім. Петра Яцика (її фонд налічує 4 млн. доларів), Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П. Робертса при Торонтському університеті.

Петро Яцик пожертвував мільйон доларів на історичні дослідження при Канадському інституті українських студій (КІУС) в Едмонтоні. Завдяки П. Яцику відкрито спеціальний український відділ в Інституті ім. Гаррімана при Колумбійському університеті. З його допомогою видано багато наукових монографій з історії України (зокрема переклад Історії України-Руси М. С. Грушевського на англійську мову), економіки, політології, медицини, етнографії. Сума пожертв мецената на українські інституції перевищує 16 мільйонів доларів.

Петра Яцика нагороджено «Почесною відзнакою Президента України» у 1996 році, а до свого вісімдесятиліття — орденом князя Ярослава Мудрого Указом Президента України Л. Д. Кучми.

КОРОТКА БІОГРАФІЯ

Петро Яцик народився у 1921 році в селі Верхнє Синьовидне на Львівщині. Після другої світової війни опинився в таборі переміщених осіб у Німеччині, з якого переправся до Канади. Працював на різних роботах, торгував книгами, меблями, а згодом перейшов у житлове будівництво. Сьогодні його фірми знають не лише у Торонто, а й усій провінції Онтаріо.

Ще з кінця 50-тих років Петро Яцик почав направляти значні кошти на реалізацію різноманітних наукових та культурних проектів української діаспори. Він став першим меценатом багатотомної «Енциклопедії українознавства», що видавалися у повоєнні роки. Найбільш відомим проектом, профінансованим П.Яциком, стало видання англійською мовою «Історії України-Руси» М.Грушевського. На переклад і друк цієї монументальної праці меценат пожертвував 15 млн. доларів.

Благодійницька діяльність П.Яцика зробила його знаним і популярним серед українців у західному світі.

Петра Яцика обирають почесним доктором права Гарвардського університету, він входив до Наглядової ради Колумбійського університету, став науковим консультантом Альбертського і Торонтського університетів.

Він уперше виступив з пропозицією проведення в україні мовного конкурсу серед молоді. Цю ідею підтримала Ліга українських меценатів, що об’єднує представників бізнесу багатьох країн світу. Вони надали спонсорську підтримку у проведенні конкурсу та нагородженні його переможців. Вагомий внесок у фінансуванні конкурсу зробив сам Петро Яцик.

Перший Міжнародний конкурс знавців української мови було проведено у 2000 році.

2003 року у 4 Міжнародному конкурсі знавців української мови взяло участь 5 млн. осіб. Цей конкурс проходив уже без участі його ініціатора та мецената – Петро Яцик пішов із життя.

За рішенням Ліги українських меценатів, конкурсу було присвоєно ім’я Петра Яцика.

Міжнарожний конкурс української мови імені Петра Яцика у нас у школі

2017/2018 н.р.

І місце

Бабко Дарина, 3-А клас
Іванків Юлія, 4-А клас

ІІ місце

Москаленко Вікторія, 3-Б клас
Шевченко Анастасія, 4-А клас

ІІІ місце

Кузьомко Вікторія, 3-Б клас
Грищенко Вікторія, 3-Б клас
Чернозуб Денис, 4-А клас


2015/2016 н.р.

І місце

Лісова Дарина, 3-А клас
Костенко Анна, 4-А клас

ІІ місце

Цаплюк Оксана, 3-Б клас
Коменотрус Валерія, 4-А клас

ІІІ місце

Литошенко Іван, 3-Б клас
Межонова Емілія, 3-Б клас
Мироненко Ігор, 3-Б клас
Лазоренко Анна, 4-Б клас


2014/2015 н.р.

І місце

Дорогих Олексій, 4-А клас
Костенко Анна, 3-А клас

ІІ місце

Сьомка Вікторія, 4-Б клас
Дмитревич Артем, 3-А клас

ІІІ місце

Беззубець Олеся, 4-А клас
Семинишина Валерія, 3-Б клас
Коменотрус Валерія, 3-А клас


2013/2014 навчальний рік

3 класи:

І місце - Беззубець Олеся, учитель Кучинська Т.В.
ІІ місце - Лукіянец Катерина, учитель Кучинська Т.В.
ІІІ місце - Курило Катерина, учитель Пащенко І.Ю.

4 класи:

І місце - Яблонська Іванна, учитель Синиця В.А.
ІІ місце - Лабиш Анна, учитель Синиця В.А.
ІІІ місце - Кшевінська Катерина, учитель Синиця В.А.

Кiлькiсть переглядiв: 173

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.